Biathlon

12.02.2017 20:03

Dahlmeier jak Forsberg! Obroniła tytuł!

Laura Dahlmeier jest drugą biathlonistką po Magdalenie Forsberg, która obroniła tytuł mistrzyni świata w biegu na dochodzenie. Niemka wyprzedziła na mecie Darię Domraczewą i Gabrielę Koukalovą. Magdalena Gwizdoń zajęła 25. miejsce.

Koukalovą i Dahlmeier - dwie najlepsze zawodniczki sprintu - na starcie dzieliły tylko cztery sekundy. Nic dziwnego więc, że na pierwsze strzelanie obie zawodniczki zameldowały się wspólnie. Pierwsza strzelanie zakończyła Niemka, która musiała biegać jedną karną rundę. Czeszka miała problemy z magazynkiem, musiała doładowywać ręcznie, a ponadto spudłowała dwa razy i spadła aż na trzynaste miejsce. Pudła rywalek wykorzystała Anais Chevalier, która była bezbłędna i wyszła na drugie miejsce sześć sekund za Dahlmeier. Na trzecie miejsce z dwunastego awansowała bezbłędna Kaisa Makarainen.

Dobry początek zanotowały Polki, które w komplecie strzelały bezbłędnie i poprawiły swoje lokaty. Gwizdoń wybiegała na 30. Miejscu, Hojnisz na 33. miejscu, a Guzik była 48.

Na drugim strzelaniu większość zawodniczek z czołówki strzelała bezbłędnie. Kolejność w pierwszej trójce nie uległa zmianie. Na siódme miejsce wróciła Koukalova, która tym razem była bezbłędna. Do pierwszej dziesiątki awansowała też Daria Domraczewa. Z czołowych lokat zniknęły pudłujące Vittozzi oraz Hinz.

Drugie bezbłędne strzelanie zaliczyły Magdalena Gwizdoń oraz Krystyna Guzik, dla których oznaczało to awans odpowiednio na 25. i 38. miejsce. Monika Hojnisz spudłowała dwa razy i osunęła się na 53. pozycję.

Na trzecie strzelanie Koukalova wbiegała już jako druga. Czeszka była zdecydowanie najszybsza na trasie, ale nawet gdyby strzelała bezbłędnie nie byłaby w stanie wyprzedzić bezbłędnie strzelającej Dahlmeier. Koukalova zaliczyła karną rundę i spadła na czwarte miejsce. Wyprzedziły ją pozostające bezbłędnie Makarainen i Domraczewa. Finka traciła do Dahlmeier trzynaście, a Białorusinka dwadzieścia sekund.

Już na siedemnastym miejscu po strzelaniu znajdowała się Gwizdoń, która na tym etapie rywalizacji nie musiała pokonywać jeszcze karnej rundzie. Na pierwsze problemy napotkała Guzik, która nie strąciła dwóch krążków i spadła na 47. miejsce. Trzy lokaty niżej znajdowała się Hojnisz, która dołożyła sobie kolejne 150m.

Ostatnie strzelanie to popis Dahlmeier, która wybiegając na ostatnie okrążenie miała dziewięć sekund przewagi nad Domraczewą. Białorusinka musiała się jednak obawiać Koukalovej, która traciła do niej tylko pięć sekund. Na szóste miejsce spadła Makarainen, która spudłowała w dziewiętnastym strzale.

Spudłowała po raz pierwszy również Gwizdoń, dla której oznaczało to spadek na 22. Miejsce. Kolejną karną rundę dołożyły sobie Guzik i Hojnisz, które na ostatnie dwukilometrowe okrążenie wybiegały na 47. i 51. miejscu.

Dahlmeier nie dała sobie odebrać wygranej i jako druga biathlonistka w historii obroniła tytuł mistrzyni świata w biegu na dochodzenie. Jest też pierwszą liderką Pucharu Świata od 2013 roku, która na imprezie mistrzowskiej wywalczyła złoty medal.

Na drugim miejscu finiszowała Domraczewa, która obroniła się przed atakami Koukalovej. Białorusinka zanotowała najlepszy czas dnia. Na drugie miejsce awansowała pomimo dopiero 27. miejsca w sprincie! To pierwszy jej tak dobry start od czasu powrotu do rywalizacji po urodzeniu dziecka.

Tuż za podium uplasowała się Irina Starych, która wygrała finisz z czteroosobowej grupki, w której biegły też Justine Braisaz, Marie Dorin Habert oraz Kaisa Makarainen. Jedyna medalistka sprintu, która nie obroniła pozycji na podium w biegu na dochodzenie to Anais Chevalier. Francuzka spudłowała dwukrotnie i spadła na jedenaste miejsce. Nie sprawiła sobie tym samym prezentu na swoje 24. urodziny.

Największym awansem dnia poszczycić się może Marte Olsbu. Norweżka awansowała z 54. miejsca na 16. pozycję.

Gwizdoń na ostatnim okrążeniu dała się wyprzedzić trzem zawodniczkom i finiszowała na 25. miejscu. Guzik, która biegała w sumie trzy karne rundy utrzymała 47. lokatę, natomiast Hojnisz, która spudłowała łącznie cztery razy sklasyfikowana została na 51. pozycji.

źródło:biathlon.pl

Kreator www - przetestuj za darmo