Biegi narciarskie

12.03.2017 21:44

Marit Bjoergen zdecydowanie wygrała bieg na 30 km w Oslo, Justyna Kowalczyk 6.

Marit Bjoergen wygrała w Oslo zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata bieg na 30 kilometrów techniką klasyczną. Szóste miejsce zajęła Justyna Kowalczyk.Na trasie były cztery punkty bonusowe. Marit Bjoergen prowadziła już na pierwszym z nich - umiejscowionym na drugim kilometrze i 700. metrze. Po pokonaniu pierwszej 5-kilometrowej pętli Bjoergen miała 19.5 sekundy przewagi nad grupą, którą prowadziła Charlotte Kalla. Justyna Kowalczyk na dwóch początkowych lotnych premiach zajmowała szóstą pozycję. Po dziewięciu kilometrach Polka znalazła się na czele grupy pościgowej, przed Kallą.

Z kolei po pokonaniu 13,3 km niektóre biegaczki z Norweżkami oraz Finkami na czele zmieniły narty. Dalej zdecydowały się pobiec: Kowalczyk, Kalla, Anna Haag oraz Nathalie von Siebenthal. Szwajcarka i Haag zostały doścignięte, a Polka z Kallą wypracowały kilkanaście sekund przewagi.

Trzeci bonus został umiejscowiony na 16. kilometrze i 300. metrze. Bjoergen dobiegła do niego o minutę i 22 sekundy szybciej niż Kalla oraz Kowalczyk. Sześcioosobowa grupa prowadzona przez liderkę klasyfikacji generalnej Heidi Weng traciła minutę i 36 sekund do osiemnastokrotnej złotej medalistki mistrzostw świata seniorek.

Gdy zawodniczki miały za sobą godzinę biegu Weng i trzy Finki (Kerttu NiskanenKrista Parmakoski, a także Aino Kaisa Saarinen) doścignęły już Szwedkę z Polką. Na czwartym, ostatnim punkcie bonusowym (24,6 km) czterokrotna zwyciężczyni Tour de Ski zameldowała się jako czwarta. Bjoergen wygrała cztery lotne finisze i dzięki temu powiększyła dorobek w "generalce" PŚ o 60 punktów (za zwycięstwo na jednym bonusie przyznawano 15 pkt). Polka uzyskała 28 "oczek" - pod tym względem zajęła szóste miejsce.

Na mecie Kowalczyk także była szósta. Na drugiej pozycji uplasowała się Parmakoski. Trzecia finiszowała inna Finka - Niskanen. Przed Polką znalazły się jeszcze Weng oraz Kalla.

12 marca 2005 roku Bjoergen po raz pierwszy wygrała w Oslo zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata bieg na 30 kilometrów. Po dokładnie dwunastu latach również najszybciej minęła linię mety rywalizacji stylem klasycznym na tym dystansie. Najlepsza w zmaganiach na 30 km w stolicy Norwegii była też w latach: 2010 i 2015 (technika dowolna) oraz 2012 i 2014 (styl klasyczny). 

Dla Justyny Kowalczyk był to ostatni występ w zawodach PŚ 2016/2017. Czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli nie kończy jednak jeszcze sezonu, weźmie udział w biegach zaliczanych do cyklu Visma Ski Classics.
źródło:sportowefakty.wp.pl
Kreator www - przetestuj za darmo