Kolarstwo szosowe

9.08.2018 21:57

Tour de Pologne 2018: Preidler zwycięzcą VI etapu. Kwiatkowski powiększył przewagę!

VI etap Tour de Pologne rozpoczął decydujące momenty tegorocznej edycji wyścigu. Odcinek prowadzący z Zakopanego do Bukovina Resort naszpikowany był podjazdami. Kolarze musieli zmierzyć się z aż dwunastoma górskimi premiami. Wielu kolarzy nie wytrzymało mocnego tempa i do mety dojechała tylko grupka zawodników. Najszybszy okazał się Georg Preidler.

Liderem Tour de Pologne przed VI etapem był Michał Kwiatkowski. Polak wygrał dwa poprzednie odcinki i nad drugim Dylanem Teunsem miał 12 sekund przewagi. Ale wszystko mogło zmienić się po czwartkowej rywalizacji. Niemal co chwila kolarze musieli zmagać się z trudnymi podjazdami.

Na początku etapu od peletonu oderwała się siedmioosobowa grupa kolarzy, która jechała na czele do ostatniego podjazdu pod Rzepiska. Najbardziej zadowolonym z tej akcji może być Łukasz Owsian, który punktowała na górskich szczytach i został liderem klasyfikacji górskiej.

Pod koniec czwartkowej rywalizacji rozpoczęły się wielkie emocje. Z peletonu zaatakowali Sam Oomen i Dries Devenyns, którzy tracili kilkanaście sekund do Kwiatkowskiego. Akcja została skasowana przez Lotto-Jumbo, które dało pozycję do ataku George'owi Bennettowi, ale Australijczyk nie potrafił jej wykorzystać. Na ostatnich metrach na indywidualną akcję zdecydował się Georg Preidler. Okazało się to atakiem po zwycięstwo etapowym. Kwiatkowski natomiast zdołał zająć trzecie miejsce i powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej.

źródło:sport.se.pl

6.09.2017 21:09

Vuelta a Espana: Austriak Stefan Denifl wygrywa 17. etap

Austriak Stefan Denifl (Aqua Blue Sport) wygrał 17. etap wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana. Liderem pozostaje Brytyjczyk Chris Froome, który w środę zajął 14. miejsce. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) był szósty.

Środowy etap z metą na przełęczy Los Machucos w Górach Kantabryjskich o długości 180,5 km był bardzo wymagający. W końcówce kolarze musieli zmagać się ze stromymi podjazdami. Na stromych zakrętach ograniczona była natomiast widoczność.

28 sekund wolniejszy od Austriaka był Hiszpan Alberto Contador (Trek). Ze stratą minuty i czterech sekund trzeci był Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez (Astana). Taką samą stratę miał Majka.

Czwarte miejsce zajął Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), który w klasyfikacji generalnej zmniejszył stratę do Foroome'a do 1.16.

Na stromych podjazdach utworzyły się kilkuososobowe grupy. W pojedynkę uciekał jedynie Denfil, którego w ostatniej fazie etapu próbował dogonić Contador wspierany przez miejscowych kibiców. Hiszpan na jednym z podjazdów pozostawił Kolumbijczyka Lopeza, ale ostatecznie nie zdołał dogonić zwycięzcy. Za nimi w kilkuosobowej grupie był Majka, który w klasyfikacji generalnej awansował na 36. miejsce.