Kolarstwo szosowe

6.09.2017 21:09

Vuelta a Espana: Austriak Stefan Denifl wygrywa 17. etap

Austriak Stefan Denifl (Aqua Blue Sport) wygrał 17. etap wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana. Liderem pozostaje Brytyjczyk Chris Froome, który w środę zajął 14. miejsce. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) był szósty.

Środowy etap z metą na przełęczy Los Machucos w Górach Kantabryjskich o długości 180,5 km był bardzo wymagający. W końcówce kolarze musieli zmagać się ze stromymi podjazdami. Na stromych zakrętach ograniczona była natomiast widoczność.

28 sekund wolniejszy od Austriaka był Hiszpan Alberto Contador (Trek). Ze stratą minuty i czterech sekund trzeci był Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez (Astana). Taką samą stratę miał Majka.

Czwarte miejsce zajął Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), który w klasyfikacji generalnej zmniejszył stratę do Foroome'a do 1.16.

Na stromych podjazdach utworzyły się kilkuososobowe grupy. W pojedynkę uciekał jedynie Denfil, którego w ostatniej fazie etapu próbował dogonić Contador wspierany przez miejscowych kibiców. Hiszpan na jednym z podjazdów pozostawił Kolumbijczyka Lopeza, ale ostatecznie nie zdołał dogonić zwycięzcy. Za nimi w kilkuosobowej grupie był Majka, który w klasyfikacji generalnej awansował na 36. miejsce.

źródło:rp.pl

2.08.2017 21:41

74. Tour de Pologne: deszcz, kraksy i zwycięstwo Danny'ego Van Poppela w Rzeszowie

Pogoda pokrzyżowała kolarzom plany podczas 5. etapu 74. Tour de Pologne Olimp Nagawczyna - Rzeszów (130 km). Z powodu deszczu doszło do kilku kraks, ostatnia miała miejsce kilometr przed metą. Sprinterski finisz wygrał Danny Van Poppel z Team Sky. Peter Sagan (Bora - Hasngrohe) był trzeci i zyskał 4 sekundy bonifikaty do klasyfikacji generalnej. Nad Rafałem Majką ma już 20 sekund przewagi. Polak dojechał bezpiecznie w peletonie i szykuje się do walki w czwartek w Zakopanem.

W końcówce etapu w okolicach Rzeszowa rozpoczęła się ulewa, która miała wielki wpływ na przebieg rywalizacji. Przez chwilę padał nawet grad. W zakręcie na śliskiej drodze kilometr przed metą doszło do kraksy (upadł m.in. Marek Rutkiewicz), po której z przodu zostało już tylko kilkunastu kolarzy. Van Poppel miał wsparcie aż trzech kolegów z Team Sky. Został dobrze rozprowadzony na finiszu i wyraźnie wyprzedził Lukę Mezgeca (Orica Scott) i Sagana. Najwyżej z Polaków na 9. miejscu finiszował Tomasz Marczyński z Lotto Soudal.

Wcześniej przewrócił się m.in.  Max Schachman (Quick-Step), który jechał w 5-osobowej ucieczce. Ze względy na kilka podjazdów, ale płaski finisz, na faworyta typowano Sagana. Plany Słowakowi mogła pokrzyżować ucieczka, która składała się z mocnych kolarzy. Skasowanie odjazdu wcale nie przyszło peletonowi łatwo.

Na ostatniej górskiej premii Łany zaatakował Van Garderen - dwukrotnie piąty w generlace Tour de France. Amerykanin z BMC został doścignięty 3 kilometry przed metą i mocno okrojony peleton szykował się do sprinterskiego finiszu.

W ucieczce tym razem nie znalazł się żaden z Polaków. Kilka kilometrów po starcie od peletonu oderwali się Maxime Monfort (Lotto-Soudal), Max Schachman (Quick-Step), Tejay Van Garderen (BMC Racing), Moreno Moser (Astana) i Antwan Tolhoek (Lotto NL-Jumbo), którzy uzyskali 3 minuty przewagi nad peletonem.

Skład ucieczki był mocny, Moser to zwycięzca TdP z 2012 roku, a Van Garderen był dwa razy piąty w generalce Tour de France. Po drodze trzy premie górskie Tauron wygrał Monfort, który odebrał koszulę najlepszego górala Maciejowi Paterskiemu. Z kolei premię Lotto zapisał na swoim koncie atakujący Van Garderen.

Warto wspomnieć o nietypowym, ale robiącym wrażenie starcie 5. etapu. Peleton wystartował pod zakładem farmaceutycznym Olimp, jednym z najnowocześniejszych w Europie. Dalej trasa przez Podkarpacie była już w większości znana z poprzednich lat. To bardzo ładne, kolarskie tereny, z krótkimi, ale miejscami sztywnymi podjazdami. Zwłaszcza stromy fragment w gminie Lubenia robił wrażenie.

W czwartek pierwszy z dwóch etapów decydujących o zwycięstwie w klasyfikacji generalnej. Na trasie z Kopalni Soli Wieliczka do Zakopanego (199 km) kolarze pokonają 5 górskich premii Tauron 1 kategorii.

źródło:eurosport.onet.pl

Kreator www - przetestuj za darmo