Wioślarstwo

2.08.2018 21:42

ME w wioślarstwie: cztery polskie osady w finałach

Biało-czerwoni udanie zainaugurowali wioślarskie mistrzostwa Europy. Pierwszego dnia zawodów w Glasgow cztery polskie osady wywalczyły awans do finałów. Pozostałe będą musiały walczyć w półfinałach bądź repasażach.Do rywalizacji o medale może przygotowywać się już czwórka bez sterniczki. Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika Chabel i Maria Wierzbowska w swoim przedbiegu przegrały tylko z Rosjankami. Bezkonkurencyjna okazała się natomiast czwórka podwójna (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald, Katarzyna Zillmann), która także awansowała do finału.

Szansę na podium mają Szymon Pośnik, Maciej Zawojski, Dominik Czaja i Wiktor Chabel, którzy w eliminacjach ulegli Włochom, ale zakwalifikowali się do finału A.

Bezpośredni awans do walki o medale uzyskała również dwójka podwójna wagi lekkiej. Joanna Dorociak i Weronika Deresz znakomicie rozpoczęły przedbieg. Pomimo słabszego tempa na ostatnich 500 metrach, bardzo pewnie wygrały wyścig.

Dobrze popłynęli Miłosz Jankowski i Jerzy Kowalski. Drugie miejsce w przedbiegu zapewniło im udział w półfinale.

W repasażach odpadli Bartosz Modrzyński i Łukasz Posyłajka (dwójka bez sternika). Popłyną zatem w finale C. W eliminacjach tej samej konkurencji piąte były Anna Wierzbowska i Monika Sobieszek. Je z kolei czeka repasaż.

Efektownie start rozegrali Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski (dwójka podwójna). Z gigantyczną przewagą wygrali wyścig, pewnie kwalifikując się do półfinału. Porównywalny rezultat osiągnęli tylko płynący w drugim przedbiegu Francuzi.

Udanie udział w ME zainaugurowały także Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak i Martyna Mikołajczak. One z kolei wystąpią w repasażach. Linię mety przekroczyły za Holenderkami, wygrywając jednak emocjonującą walkę o drugie miejsce ze Szwajcarkami.

Nieźle spisali się Polacy rywalizujący w jedynkach. Natan Węgrzycki-Szymczyk bez problemu uzyskał kwalifikację do półfinału. Katarzyna Wełna (jedynka wagi lekkiej) natomiast po mocnym początku znacznie zwolniła w końcówce i dopłynęła na trzecim miejscu. Będzie musiała popłynąć w repasażu.

W ten sposób o awans do finału będzie walczyć również ósemka (Robert Fuchs, Marcin Brzeziński, Piotr Juszczak, Michał Szpakowski, Ryszard Ablewski, Daniel Trojanowski, Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda). W pierwszym starcie wypadła przeciętnie, finiszując na czwartym miejscu.

Kontynuacja rywalizacji nastąpi już w piątek. Wówczas rozegrane zostaną repasaże oraz finał C męskiej dwójki bez sternika. Polaków zobaczymy w pięciu wyścigach:

10:36 – Wioślarstwo – dwójka podwójna – repesaże (Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak/Martyna Mikołajczak)
11:30 – Wioślarstwo – jedynka wagi lekkiej – repesaże (Katarzyna Wełna)
11:54 – Wioślarstwo – dwójka bez sternika – repesaże (Monika Sobieszek/Anna Wierzbowska)
12:30 – Wioślarstwo – ósemka – repesaże (Robert Fuchs/Marcin Brzeziński/Piotr Juszczak/Michał Szpakowski/Ryszard Ablewski/Daniel Trojanowski/Zbigniew Schodowski/Mateusz Wilangowski/Mikołaj Burda)
12:36 – Wioślarstwo – dwójka bez sternika – finał C (Łukasz Modrzyński/Bartosz Posyłajka)

źródło:sport.tvp.pl

Kreator www - przetestuj za darmo